Aplikuj o
certyfikat
Pediatria kardiologiczna
Za pediatryczną kardiologię inwazyjną uznaje się wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające na wykonywanie diagnostycznych cewnikowań serca i przezskórnych zabiegów terapeutycznych, tzw. zabiegów interwencyjnych u pacjentów z wadami wrodzonymi i chorobami serca w wieku od 0 do 18 roku życia. Stanowi także podstawę do wykonywania tych zabiegów u dorosłych pacjentów z wrodzonymi i strukturalnymi wadami serca.
- Tytuł samodzielnego operatora w zakresie dziecięcej kardiologii inwazyjnej może otrzymać lekarz ze specjalizacją z kardiologii dziecięcej, pediatra-kardiolog lub kardiolog będący członkiem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
- Podstawowe szkolenie prowadzone powinno być pod kontrolą kierownika szkolącej pracowni, która uzyskała co najmniej klasę B wg. standardów akredytacyjnych AISN PTK.
- W danym ośrodku na jednego szkolącego się powinien przypadać co najmniej jeden samodzielny operator kardiologii inwazyjnej.
- Czas szkolenia wynosi 18 miesięcy, w tym czasie lekarz musi wykonać osobiście (pod nadzorem) co najmniej 75 podstawowych przezskórnych zabiegów terapeutycznych, tzw. kardiologicznych zabiegów interwencyjnych u pacjentów w wieku od 0-18 lat, lub starszych pacjentów z wrodzonymi wadami serca. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wystawia kierownik pracowni szkolącej.
- Wymagane jest podczas szkolenia zgromadzenie podczas szkolenia minimum 30 pkt za uczestnictwo w kongresach kardiologii inwazyjnej rekomendowanych przez AISN PTK*
- Wniosek o przyznanie Certyfikatu samodzielnego operatora kardiologii dziecięcej składany jest w systemie PTKCzłonkowie. Do wniosku muszą być dołączone zaświadczenia potwierdzające spełnienie wymogów: kopia dyplomu specjalizacji z kardiologii lub kardiologii dziecięcej, zaświadczenie o liczbie przeprowadzonych zabiegów, kopie certyfikatów uczestnictwa w kongresach oraz zaświadczenie o opłaceniu składek członkowskich PTK.
- Certyfikat samodzielnego operatora jest sygnowany przez Prezesa PTK i Przewodniczącego AISN PTK, a jego wydanie jest bezpłatne.
- W celu uzyskania kolejnego certyfikatu operatora (przedłużenie) na kolejne 5 lat konieczne jest wykonanie co najmniej 50 zabiegów terapeutycznych na rok.
- Wykonanie zabiegów musi być potwierdzone w książce zabiegowej oraz w bazie Ogólnopolskiego Rejestru Procedur Kardiologii Inwazyjnej (ORPKI). Jeśli lekarz wykonał osobiście (pod nadzorem) zabiegi w ośrodkach zagranicznych powinien przedstawić zaświadczenie o liczbie i rodzaju wykonanych zabiegów podpisane przez kierownika
- Jeśli operator wykonał w ciągu ostatnich 5 lat ponad 250 zabiegów interwencyjnych, dla uzyskania przedłużenia certyfikatu nie musi przedkładać zaświadczeń o liczbie przeprowadzanych zabiegów, a jedynie uzyskać co najmniej 20 punktów rocznie.
*Punktacja za uczestnictwo w kongresach kardiologicznych
- Międzynarodowy Kongres PTK – 20 pkt
- Ogólnopolska Konferencja Sekcji Kardiologii Dziecięcej PTK – 20 pkt
- Zjazd AEPC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologii Dziecięcej) – 20 pkt
- Warsztaty interwencyjne PICS&AICS (zabiegi u dorosłych i dzieci z wrodzonymi wadami serca w USA) – 20 pkt
- Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej we Frankfurcie oraz Mediolanie (u dorosłych i dzieci z wrodzonymi wadami serca) – 20 pkt
- Światowy Kongres Kardiologii Dziecięcej (co 4 lata) – 20 pkt
Powiązane pliki